Newsletter

Realizacje

PUNKT ODNIESIENIA

PREMIERA: 24 lipca 2003, IV Międzynarodowy Festiwal ARTYSTÓW ULICY, SZCZECIN


Miejsce prezentacji: Szczecin. Przestrzeń: płasko na owalnym placu, z promieniście rozchodzącymi się ulicami; akcja w centralnej wydzielonej części; sześcioro par drzwi umownie oddzielających miejsce gry. Uczestnicy zdarzenia: ruch, ruch w miejscu akcji, zwykły, uliczny, codzienny [...]; aha – jeszcze aktorzy![...] Rekwizyty: wapno lub gips (kreda?), czyli sypka biel – w butelkach do rur-tyczek zakończonych gumową fałdą w celu nanoszenia „po śladzie”[...] Wszystko zaczyna się niemal melancholijnie, lecz pokazowo jednocześnie od gimnastycznego popisu tańca z szarfą; właściwie próby tańca, rwanej i jakby szukającej dopiero swojego rytmu, określającego jednak przestrzeń gry, wyznaczającej miejsce zdarzenia.[...] Wyizolowanie przestrzeni gry wymaga od przechodnia (nie od publiczności, nie od widza, audytorium itd. lecz od idącego) ryzykownej decyzji – wchodzę lub nie. [...] Punktem odniesienia jest [więc] tożsamość własna oraz warunki jej ustalenia, ale w nowej dla podmiotu sytuacji zderzenia tego, co dotychczas oswojone i uwewnętrznione, z tym, co staje nagle, w zaskoczeniu na zewnątrz, niejako naprzeciw ustalającego swą tożsamość podmiotu zdarzenia. [...] Akcja teatralna postawiła sobie [jednak] cel inny – zamiar przełamania zakazu, złamania tabu, odbudowania ze zdwojoną siłą nadwątlonego poczucia „bycia u siebie”. Wszystko za sprawą Dzwonu. Altanowo-stalowa, prosta, swojska, z blaszanym kurkiem na szczycie konstrukcja, zbudowana została, by podwiesić dzwon. Wytworzono w ten sposób centralnie położoną strefę sacrum, chronioną, otoczoną czarno odzianymi funkcjonariuszami policji, lecz jednocześnie jednoznacznie zasugerowano, że serce dzwonu każdy może poruszyć. Wystarczy, by chciał, by się odważył – wobec siebie, w obecności innych i wbrew nadzorowi, który ma mieć już tylko charakter ochrony, a nie zakazu. [...] W Szczecinie kilka osób zadzwoniło – swobodnie i spontanicznie.
Robert Cieślak „Jedno przedstawienie. Rytmy w Punkcie Odniesienia” w: „ŚWIAT NA OPAK 10 lat Teatru Strefa Ciszy”, red. Juliusz Tyszka, Poznań 2003


W realizacji happeningu „Punkt Odniesienia” udział wzięli: Tomasz Burzyński, Agnieszka Cienciała, Katarzyna Kamińska, Kamil Macejko, Paulina Piotrowska, Przemo Prasnowski, Piotr Roszyk, Adam Wojda, Adam Ziajski, dwóch Policjantów z psami, zespół muzyczny "String" oraz 25 statystów z Ośrodka "Monar" z Babigoszczy.

fot. Magda Dec

News

Nasza aktywność;)

Działalność Stowarzyszenia "Teatr Strefa Ciszy" w chwili obecnej ogranicza się wyłącznie do realizacji projektu artystycznego "Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA". Zainteresowanych odsyłamy do strony scenarobocza.pl

------------------------

250 lat Teatru Publicznego

Postanowiliśmy wziąć udział w obchodach na własną rękę. Około 100 repów w Polsce z tej okazji oferuje bilety po 250 groszy. My przebijamy i zagramy AUTOBUS RE//MIX (23.05, 19.00) w Scenie Roboczej za free. Jak świętować to na bogato! Wejściówki do odbioru w CIM i Scenie Roboczej. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Natomiast w niedzielę (24.05, 19.00) zagramy SMACZNEGO! Ma się rozumieć za bilety:)

------------------------

ZAPRASZAMY!

25 kwietnia (piątek) o 19.00 w SCENIE ROBOCZEJ ostra jazda bez trzymanki. Zapraszamy na AUTOBUS RE//MIX.

---------------------------

KSIĄŻKA ROKU 2013

Nasze, jubileuszowe wydawnictwo - MIASTO W TEATRZE najlepszą książką 2013 roku w Poznaniu. Do konkursu organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich zgłoszono 100 publikacji a w naszych magazynach została jeszcze tylko połowa nakładu. Gratulujemy Ewie Obrębowskiej - Piaseckiej i Oli Szmidzie.

-------------------------------------

Nominacja!

Wśród 10 książek MIASTO W TEATRZE nominowane do konkursu o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza organizowanego przez Biblioteka Raczyńskich. Bardzo się cieszymy:)

-----------------------------------

3-letni grant dla SCENY ROBOCZEJ!

Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z miasta na realizację projektu Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA na najbliższe trzy lata w wysokości 1.131.350 PLN. Wielka sprawa. Ogromnie się cieszymy:)))

-------------------------------------------

Ostatnie SMACZNEGO w tym roku!

30 listopada (sobota) o 19.00 w Scenie Roboczej zagramy ostatnie SMACZNEGO w tym roku. Przybywajcie, których dręczy głód;)

--------------------------------

Ostatni AUTOBUS w tym roku!

Tak, tak. Już w najbliższy piątek (22.11) w SCENIE ROBOCZEJ zagramy nasz niepokorny i krnąbrny AUTOBUS RE//MIX. Dobra okazja dla tych co jeszcze nie widzieli. ZAPRASZAMY

--------------------------

Kolejna recenzja MIASTO W TEATRZE

Tym rzem polecamy recenzję Piotra Dobrowolskiego w CZASIE KULTURY. Kasiążka jest dostępna tu:)

--------------------------------

Strona internetowa korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości stron internetowych do preferencji użytkownika.