Newsletter

Projekty

Scena robocza

Pomysł powołania Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA zrodził się w październiku 2009 roku, kiedy jako Teatr Strefa Ciszy stanęliśmy wobec konieczności opuszczenia dotychczas zajmowanego lokalu. Stało się to dla nas impulsem do zastanowienia się nad sytuacją pozostałych grup teatru niezależnego, które ze względu na liczne bariery organizacyjne, techniczne i ekonomiczne często nie mają szans, by tworzyć i rozwijać się samodzielnie. Choć zdajemy sobie sprawę, że SCENA ROBOCZA nie rozwiąże wszystkich trudności związanych z funkcjonowaniem kilkudziesięciu formacji, to jednak wiemy, że wielu z nich możemy dać szansę i warunki do twórczej pracy.

SCENA ROBOCZA to projekt artystyczny, który od września 2012 roku podejmuje próbę usystematyzowania zjawiska teatru poszukującego poprzez stworzenie regularnej sceny teatrów niezależnych. Dzięki współpracy z wieloma zespołami i artystami wyprodukowaliśmy 15 spektakli teatralnych, które weszły w skład stałego repertuaru prezentowanego w ramach projektu. Próbując zakreślić jak najszerszy obraz zjawiska jakim jest teatr niezależny, systematycznie wzbogacamy program spektaklami gościnnymi z kraju i z zagranicy. Poza prezentacją uznanych formacji chcemy dawać szansę również młodym twórcom, dlatego też w 2014 roku, po raz pierwszy, zorganizowaliśmy otwarty konkurs rezydencyjny „Nowa Generacja”. W tym samym roku położyliśmy mocny nacisk na rozwój działalności edukacyjnej, realizując pierwszy etap 3-letniego programu - "Wiem co mówię", którego kolejne edycje noszą nazwy: "Wiem co piszę" (2015) i "Wiem, co robię" (2016). Program jest adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej. Ponadto we współpracy z Wydawnictwem WNS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wydaliśmy w roku 2014 książkę autorstwa Magdaleny Grendy pt. „Mistrzowie drugiego planu. Poznański teatr alternatywny po 1989 roku". W następnym roku przy wsparciu Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego powstał „Raport o działaności poznańskich teatrów niezależnych” w sezonie 2014/2015. Raport został przygotowany przez zespół badaczek i badaczy skupionych wokół Zakładu Performatyki w Instytucie Kulturoznawstwa UAM pod kierownictwem prof. dr hab. Juliusza Tyszki. W tym roku również stajemy przed kolejnym wyzwaniem wydawniczym, a jego efekt poznacie już w grudniu.

Ten rok zaczynamy od długo wyczekiwanej przeprowadzki do budynku byłego kina Olimpia. Na 4 piętrze mamy do dyspozycji 2 duże sale (205m2 i 150m2) wraz z przyległymi pomieszczeniami technicznymi i administracyjnymi. Całość stanowi idealne warunki do pracy. Mamy wielką motywację, by nasze 4 piętro przekształcić w całoroczny ośrodek rezydencyjny z prawdziwego zdarzenia. Przed nami prace adaptacyjne jak i te zmierzające do profesjonalnego wyposażenia sal, pokoi gościnnych, biur i pomieszczeń technicznych. Dzięki zaangażowaniu władz miejskich w znacznej mierze nasze plany mogą zostać zrealizowane. Reszta pozostaje w naszych rękach. To ogromne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia wielu poznańskich instytucji. Liczymy również na udział donatorów i wsparcie naszych sympatyków.

Na rok 2016. zaplanowaliśmy 8 premier, 4 w ramach rezydencji, w tym jedna w ramach otwartego konkursu „Nowa Generacja”. Kolejne 2 premiery odbędą się w ramach cyklu edukacyjnego „Wiem, co robię” i będą udziałem poznańskich licealistów. Pozostałe zrealizuje nasz stały rezydent Lech Raczak pod szyldem Orbis Tertius. W okresie wakacyjnym zamierzamy przedsięwziąć cykl działań animujących najbliższe sąsiedztwo oraz przyległy skwer, nie zabraknie również współpracującego z nami od lat Domu Tańca. Realizując w tym roku około 100 wydarzeń liczymy na to, że nasza oferta spodoba się naszym stałym bywalcom oraz trafi do tych, którzy Sceny Roboczej jeszcze nie poznali.
Do zobaczenia na 4 piętrze!

http://scenarobocza.pl/

News

Nasza aktywność;)

Działalność Stowarzyszenia "Teatr Strefa Ciszy" w chwili obecnej ogranicza się wyłącznie do realizacji projektu artystycznego "Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA". Zainteresowanych odsyłamy do strony scenarobocza.pl

------------------------

250 lat Teatru Publicznego

Postanowiliśmy wziąć udział w obchodach na własną rękę. Około 100 repów w Polsce z tej okazji oferuje bilety po 250 groszy. My przebijamy i zagramy AUTOBUS RE//MIX (23.05, 19.00) w Scenie Roboczej za free. Jak świętować to na bogato! Wejściówki do odbioru w CIM i Scenie Roboczej. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Natomiast w niedzielę (24.05, 19.00) zagramy SMACZNEGO! Ma się rozumieć za bilety:)

------------------------

ZAPRASZAMY!

25 kwietnia (piątek) o 19.00 w SCENIE ROBOCZEJ ostra jazda bez trzymanki. Zapraszamy na AUTOBUS RE//MIX.

---------------------------

KSIĄŻKA ROKU 2013

Nasze, jubileuszowe wydawnictwo - MIASTO W TEATRZE najlepszą książką 2013 roku w Poznaniu. Do konkursu organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich zgłoszono 100 publikacji a w naszych magazynach została jeszcze tylko połowa nakładu. Gratulujemy Ewie Obrębowskiej - Piaseckiej i Oli Szmidzie.

-------------------------------------

Nominacja!

Wśród 10 książek MIASTO W TEATRZE nominowane do konkursu o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza organizowanego przez Biblioteka Raczyńskich. Bardzo się cieszymy:)

-----------------------------------

3-letni grant dla SCENY ROBOCZEJ!

Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z miasta na realizację projektu Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA na najbliższe trzy lata w wysokości 1.131.350 PLN. Wielka sprawa. Ogromnie się cieszymy:)))

-------------------------------------------

Ostatnie SMACZNEGO w tym roku!

30 listopada (sobota) o 19.00 w Scenie Roboczej zagramy ostatnie SMACZNEGO w tym roku. Przybywajcie, których dręczy głód;)

--------------------------------

Ostatni AUTOBUS w tym roku!

Tak, tak. Już w najbliższy piątek (22.11) w SCENIE ROBOCZEJ zagramy nasz niepokorny i krnąbrny AUTOBUS RE//MIX. Dobra okazja dla tych co jeszcze nie widzieli. ZAPRASZAMY

--------------------------

Kolejna recenzja MIASTO W TEATRZE

Tym rzem polecamy recenzję Piotra Dobrowolskiego w CZASIE KULTURY. Kasiążka jest dostępna tu:)

--------------------------------

Strona internetowa korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości stron internetowych do preferencji użytkownika.