Newsletter

Realizacje

SMACZNEGO!

PREMIERA: 9 grudnia 2011 – 15 Festiwal Teatralny MASKI


Jakiś czas temu dostałem interesującą książkę – „Przewodnik Kelnera” wydany w 1961 roku. Tak rozpoczęła się nasza teatralna podróż inspirowana dalej klasyką „kina kelnerskiego”, jak choćby „Zaklętymi rewirami” czy „Obsługiwałem angielskiego króla”. SMACZNEGO! ma charakterystyczny rys stylu Strefy Ciszy – pełen wnikliwości i żelaznej konsekwencji, jest przewrotny i wieloznaczny i co najważniejszy dla mnie – zaskakuje przestrzenią, sytuacjami i absurdalnym poczuciem humoru. Z widzem tym razem obchodzimy się łaskawiej – na tyle, na ile jesteśmy w stanie zaspokoić jego apetyt na dobry teatr. Zachęcam do obejrzenia. ~Adam Ziajski.


Od 18 lat jesteśmy teatrem na kółkach, teatrem w drodze między kolejnymi festiwalami, kolejnymi miastami. Naszą publiczność stanowią zarówno rasowi teatromani, jak i przypadkowi przechodnie prowokowani do aktywnego udziału. Teatralna poniewierka nauczyła nas wielu umiejętności, w tym tej najważniejszej – szacunku dla każdego widza. Graliśmy już chyba wszędzie: w miejskich fontannach, na dworcach, na dachach i elewacjach budynków, w byłych fabrykach, marketach, na placach, w korkach ulicznych, a nawet w prywatnym mieszkaniu. Ale nigdy u siebie. Od wielu lat nosiliśmy się z chęcią zrobienia spektaklu w sali teatralnej, gdzie jest w miarę ciepło i sucho, gdzie publiczność nie rozpycha się i nie komentuje w trakcie. Teraz mamy apetyt na spektakl w naszej siedzibie. Bez kurtyny i antraktu, za to – na miarę własnych możliwości – pod skromnym, ale jednak własnym dachem. SMACZNEGO! dotyka problemu ludzkich postaw w świecie zdominowanym przez coś, co moglibyśmy w przenośni nazwać zbiorowym żywieniem. To uniwersalna opowieść widziana z perspektywy restauracyjnego stołu. Metaforyczna historia groteskowych postaci pragnących za wszelką cenę sprostać życiowym rolom w obliczu narastającego absurdu. Z tego obrazu wyłania się pytanie o konsekwencje pomieszania światów, znaczeń i postaw. Nasze rozchwiane poczucie bezpieczeństwa i wątpliwości dotyczące nowych sensów, pchają nas ku poszukiwaniom właściwego porządku. Jeśli jednak nie możemy zmienić istniejącego świata, to przynajmniej powinniśmy go lepiej zrozumieć.


Przezabawne, genialnie zagrane, niesamowicie metaforyczne. Teatr Strefa Ciszy uraczył nas najlepszym jak dotychczas spektaklem festiwalu.
Agata Rychlik, „deMaska”, biuletyn 15. festiwalu teatralnego MASKI


„Smacznego!” to opowieść o dwóch światach: obsługiwanych i obsługujących. Nigdy nie wiadomo, czego się można po każdym z nich spodziewać, kto kim pogardza, kto traktuje drugiego gorzej, kto jest panem, a kto sługą... Nic nie jest powiedziane do końca, bo wszystko zależy od punktu widzenia. Polecam adres: Grunwaldzka 55 barak nr 1. Można zjeść apetycznie i nie przejeść się. Menu interesujące, obsługa wytworna, godna miejsca. A przy okazji można porozmawiać.
Stefan Drajewski, „Głos Wielkopolski” 12-12-2011


Wchodzących wita w tym spektaklu muzyczny chillout i zgięci w pół kelnerzy. Gdy rusza teatralna machina, aktorzy-kelnerzy stawiają na białych obrusach talerze i przynoszą karty dań. Na strawę i kąśliwą puentę trzeba czekać prawie godzinę. Warto. Spektakl opiera się na refrenie: czwórka aktorów wchodzi na salę przez obrotowe drzwi, by za chwilę wyjść i wrócić z zaskakującymi rekwizytami. Raz są to niesione na tacy stare modlitewniki, kiedy indziej – ołówki, które kelnerzy ostrzą na oczach widzów. – Jesteśmy tu dla Was, jesteśmy dzięki Wam, czujcie się naszymi gośćmi, jesteście najważniejsi – mówią ich gesty. Ale to tylko prowokacyjna iluzja: w smakowitym finale można nasycić jedynie wzrok, głupawo się przy tym uśmiechając.
Marta Kaźmierska, „Gazeta Wyborcza” 14-01-2012


W przedstawieniu „Smacznego” Teatru Strefa Ciszy jest jak w udanej kolacji, w której nie chodzi tylko o to co się je, ale także z kim, gdzie i w jakiej atmosferze; dobre samopoczucie i wspomnienia na dłuższą metę są cenniejsze niż kalorie. […] Największym sukcesem przedstawienia jest sprytne (choć nie podstępne) i płynne zaangażowanie (ale nie wykorzystanie) widza w teatralnej grze. W rozświetlonej sali twórcą zdają się mówić do widzów – gości: nie chcemy i nie musimy ukrywać Was w bezosobowej ciemności widowni. Podejmujemy ryzyko, ale mamy plan. Od widza zależy w dużej mierze, jak oceni obcowanie z takim teatrem, ale sądząc po szumie z ożywionych rozmów, jakie odbywały się przy opuszczaniu baraku przy Grunwaldzkiej 55, propozycja Teatru Strefa Ciszy trafiła na podatny grunt.
Marcin Majchrzak, Poznań 2012-01-15


Ekipa Adama Ziajskiego zabawiła się bowiem w poszukiwanie wszelkich możliwych knajpianych skojarzeń i przerabianie ich na teatralne etiudki czy nawet skecze, wymagające naprawdę niezłej aktorskiej kondycji. Jest zatem bardzo kabaretowo (na szczęście, raczej w stylu Monty Pythona niż Benny'ego Hilla), a wachlarz konotacji obejmuje zarówno zagadnienia metafizyczne, jak i gastryczne. […] Jest w tym przedstawieniu jeszcze pointa, ale jej nie zdradzę. Zabiłabym każdego recenzenta, który się wygadał. Ale to właśnie dla niej mam wielką ochotę wrócić na ten spektakl i wzruszyć się jeszcze raz. Bo, jak by nie kombinować, prawdziwa zupa, to jednak prawdziwa zupa. A Państwu życzę oczywiście "Smacznego!".
Ewa Obrębowska-Piasecka, 2012-09-28 kulturapoznan.pl

Reżyseria: Adam Ziajski
; Scenariusz: praca zespołowa
; Scenografia: Adam Wojda i Piotr Kamiński
; Muzyka: SOSEN; 
Kostiumy: konsultacja MIXER
; Występują: Dominika Olszowy, Alicja Piotrowska, Grzegorz Ciemnoczołowski, Adam Wojda
; Obsługa techniczna: Piotr Kamiński; 
Produkcja: Festiwal Teatralny MASKI.

fot. Fot. Julian Pęksa

News

Nasza aktywność;)

Działalność Stowarzyszenia "Teatr Strefa Ciszy" w chwili obecnej ogranicza się wyłącznie do realizacji projektu artystycznego "Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA". Zainteresowanych odsyłamy do strony scenarobocza.pl

------------------------

250 lat Teatru Publicznego

Postanowiliśmy wziąć udział w obchodach na własną rękę. Około 100 repów w Polsce z tej okazji oferuje bilety po 250 groszy. My przebijamy i zagramy AUTOBUS RE//MIX (23.05, 19.00) w Scenie Roboczej za free. Jak świętować to na bogato! Wejściówki do odbioru w CIM i Scenie Roboczej. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Natomiast w niedzielę (24.05, 19.00) zagramy SMACZNEGO! Ma się rozumieć za bilety:)

------------------------

ZAPRASZAMY!

25 kwietnia (piątek) o 19.00 w SCENIE ROBOCZEJ ostra jazda bez trzymanki. Zapraszamy na AUTOBUS RE//MIX.

---------------------------

KSIĄŻKA ROKU 2013

Nasze, jubileuszowe wydawnictwo - MIASTO W TEATRZE najlepszą książką 2013 roku w Poznaniu. Do konkursu organizowanego przez Bibliotekę Raczyńskich zgłoszono 100 publikacji a w naszych magazynach została jeszcze tylko połowa nakładu. Gratulujemy Ewie Obrębowskiej - Piaseckiej i Oli Szmidzie.

-------------------------------------

Nominacja!

Wśród 10 książek MIASTO W TEATRZE nominowane do konkursu o nagrodę im. Józefa Łukaszewicza organizowanego przez Biblioteka Raczyńskich. Bardzo się cieszymy:)

-----------------------------------

3-letni grant dla SCENY ROBOCZEJ!

Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z miasta na realizację projektu Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA na najbliższe trzy lata w wysokości 1.131.350 PLN. Wielka sprawa. Ogromnie się cieszymy:)))

-------------------------------------------

Ostatnie SMACZNEGO w tym roku!

30 listopada (sobota) o 19.00 w Scenie Roboczej zagramy ostatnie SMACZNEGO w tym roku. Przybywajcie, których dręczy głód;)

--------------------------------

Ostatni AUTOBUS w tym roku!

Tak, tak. Już w najbliższy piątek (22.11) w SCENIE ROBOCZEJ zagramy nasz niepokorny i krnąbrny AUTOBUS RE//MIX. Dobra okazja dla tych co jeszcze nie widzieli. ZAPRASZAMY

--------------------------

Kolejna recenzja MIASTO W TEATRZE

Tym rzem polecamy recenzję Piotra Dobrowolskiego w CZASIE KULTURY. Kasiążka jest dostępna tu:)

--------------------------------

Strona internetowa korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości stron internetowych do preferencji użytkownika.